Spectacol de colinde “Leru-i ler”, Crăciun 2013

Vineri, 20 decembrie 2013, a avut loc un inedit spectacol de colinde, la Căminul Cultural Noşlac, cu ocazia marelui Praznic al Naşterii Domnului.

În această deosebită zi de sărbătoare, tinerii comunei Noşlac, elevii Școlii Gimnaziale Noşlac şi corurile de copii ale parohiilor: Ortodoxe Găbud, Reformate Noşac şi Stâna de Mureşs, Bisericii Penticostale Noşlac, au prezentat un spectacol interconfesonal de colinde, de obiceiuri şi tradiţii specifice Crăciunului şi Anului Nou, pe scena Căminului Cultural Noşlac.

De asemenea credincioşii bisericilor din comuna Noşlac au prezentat în ziua de Crăciun, scurte scenete tradiţionale, au colindat şi au interpretat rolul magilor, binevestind Naşterea Domnului unind într-un gând şi-o simţire „toată suflarea”, aducând bucurie în sufletele celor prezenţi.

Prin urmare, de la acest eveniment n-a putut lipsi Moş Crăciun, răsplătind prestaţia copiilor cu multe daruri. Şi în acest an ca şi în alţi ani, Consiliul Local al comunei Noşlac, s-a îngrijit ca tolba Moşului să fie bogată şi să aducă multă bucurie copiilor.