Despre familia Raţiu de Noşlac (Nagylak)

Istoria Familiei Rațiu este strâns legată de istoria medievală a comunei Noșlac. Prima atestare documentară a comunei a avut loc acum mai bine de 700 de ani, în anul 1298. Familia Raţiu (aka Raţ, Rácz în ungureşte sau Ratz în germană) de Nagylak, familie ridicată din vrednici nobili de ţară români, dăinuie în Transilvania de peste 700 de ani. Legenda ne spune că cei mai îndepărtați precursori ai familiei Rațiu au coborât la începutul sec. al XIIIlea din Munții Apuseni, pe valea Someșului și s-au împământenit la Gilău. Documente istorice consemnează că în anul 1298, Micu, banul Gilăului, Lonei și Feneșului Săsesc (Florești, jud. Cluj), aflat în conflict cu sașii din zonă, a fost strămutat la 13 ianuarie la Nagylak (Marosnagylak, Grosshaus, Noșlac), pe pământurile de pe malul stâng al văii Mureșului, la gura de vărsare a râului Arieș.

Citeste mai departe accesand documentul PDF alaturat:

Pentru a vizualiza fișierele marcate cu pictograma PDF (Portable Document Format) aveți nevoie de programul Adobe Reader. Daca nu-l aveți instalat, puteți să descărcați programul de pe pagina adobe.com